W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości ku czci bohaterów. Tegoroczne obchody miały wymiar szczególny, gdyż odbyły się po raz pierwszy w roku ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

fragment plakatu "28 grudnia - obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego"

28 grudnia 2021 r. o godz. 16 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na ul. Cmentarnej odbędzie się wydarzenie muzyczno-patriotyczne. Tradycyjnie odbędzie się składanie wieńców pod pomnikiem oraz racowisko.

człowiek mówiący do mikrofonu stojący obok mównicy z godłem Polski i tablicy z plakatem "Front Północny Powstania Wielkopolskiego"

W miniony czwartek w ramach projektu „NARÓD SILNY PAMIĘCIĄ O PRZODKACH – rekonstrukcja Walk o Most na Noteci w nocy z 11 na 12 stycznia 1919 r. zdobyty przez Powstańców z Margonina”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, odbył się wykład poświęcony znaczeniu zwycięstw na froncie północnym dla losów całego powstania.

dwie osoby stojące na rynku w Margoninie przed pomnikiem

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Z okazji przypadającej w poniedziałek 40 rocznicy tego wydarzenia reprezentanci władz samorządowych Miasta i Gminy Margonin, Zastępca Burmistrza Łukasz Malczewski oraz Przewodniczący Rady Jerzy Staniewski, złożyli wieniec pod pomnikiem „Poległym za Wolność” na Rynku w Margoninie.

zdjęcie ok. 10 osób stojących na scenie

Zgodnie z tradycją, wieczorem 11 listopada kilkuset mieszkańców gminy przybyło pod pomnik Poległym za Wolność, aby oddać hołd i pamięć wszystkim przodkom walczącym o niepodległość ojczyzny. Uroczystości trwały cały dzień.

zdjęcie terenu budowy, słup energetyczny w tle

W minionych dniach wykonawca rozpoczął prace przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Radwankach. Z uwagi na bliskość linii energetycznej oraz zbyt słabo uzbrojonej konstrukcji podtrzymującej projektanci oraz inspektorzy budowlani podjęli decyzję aby wybudować nową konstrukcję. To na niej zostanie posadowiony wyłoniony przez komisję konkursową pomnik mający symbolizować jeźdźca na koniu.

fragment plakatu Droga Wielkopolan do Niepodległości. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie zaprasza na wystawę "Droga Wielkopolan do Niepodległości. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Wystawę można zwiedzać w dniach 05.11-12.11.2021, w godzinach 08.00-19.00.

fragment plakatu wydarzenia Rzeczpospolita Niepodległa - 100 lat wyrwania wolności

11 listopada 2021 od godz. 14:00 odbędzie się piknik patriotyczny pod nazwą "Rzeczpospolita Niepodległa - 100 lat wyrwania wolności". Podczas wydarzenia odbędzie się m.in. koncert pieśni patriotycznych, wystawa sprzętu wojskowego, występy uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Radwankach i warsztaty pieczenia rogali przez uczestników programu Master Chef, które będzie można kupić. O 17:00 w kościele odbędzie się Msza Święta, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Poległym za Wolność i pokaz fajerwerków.