W miniony czwartek w ramach projektu „NARÓD SILNY PAMIĘCIĄ O PRZODKACH – rekonstrukcja Walk o Most na Noteci w nocy z 11 na 12 stycznia 1919 r. zdobyty przez Powstańców z Margonina”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, odbył się wykład poświęcony znaczeniu zwycięstw na froncie północnym dla losów całego powstania.

Niezwykle ciekawe wystąpienie połączone z odtworzeniem archiwalnego wywiadu Gen Dowbor-Muśnickiego wprowadziło słuchaczy w klimat obchodów święta zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które w tym roku oficjalnie jako święto będzie obchodzone w całej Polsce. Prelekcje poprowadził Tomasz Cieślak pracownik oddziału biura edukacji narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. W trakcie wykładu w sposób szczególny pokazano zaangażowanie powstańców z Margonina w zwycięstwo w bitwie o Chodzież oraz w utrzymanie linii frontu. Ponadto słuchacze mogli zapoznać się z kontekstem powstania, z atmosferą jaka panowała w okresie zrywu oraz przyczynami określonych decyzji. W styczniu 2022 odbędą się kolejne wydarzenia poświęcone historii powstania. Natomiast uroczystość pod pomnikiem powstańców u zbiegu ulic Broniewskiego i Cmentarnej będzie miała miejsce 28 grudnia o godz 16. Tam będzie można zboczyć wystawę powstańczego sprzętu, posłuchać koncertu fortepianowego, czy pieśni patriotycznych. Fundacja Przyszłość z Margonina otrzymała na ten cel grant w wysokości 16 000 zł. ze środków MON

człowiek mówiący do mikrofonu, na pierwszym planie 3 ludzi siedzących i słuchających wystąpienia
człowiek mówiący do mikrofonu prowadzący prezentację, na pierwszym planie 4 ludzi siedzących i słuchających wystąpienia
człowiek mówiący do mikrofonu prowadzący prezentację, na pierwszym planie 2 ludzi siedzących i słuchających wystąpienia
człowiek mówiący do mikrofonu stojący obok mównicy z godłem Polski i tablicy z plakatem "Front Północny Powstania Wielkopolskiego"

fot. Monika Górzyńska