Rośniemy razem z lasem PDF Drukuj Email
czwartek, 19 kwietnia 2012 06:56

Posadzili 1500 sadzonek sosny….

Spoczywa na nas odpowiedzialność za działania na rzecz lasów i wszystkich gatunków roślin i zwierząt, których życie zależy od lasów (Jan McAlpine, Dyrektor Sekretariatu Forum ONZ ds. lasów ), niewątpliwie rozumieją to przedszkolacy z Margonina którzy przy dużym wsparciu rodziców, 18 kwietnia 2012  roku, po raz kolejny sadzili las. 

Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Rośniemy razem z lasem” i patronat nad nią objął Janusz Piechocki Burmistrz Miasta i Gminy Margonin i Nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin Jacek Kulpiński. W akcji uczestniczył również przewodniczący Rady Miasta i Gminy Margonin Roman Chmara.

Licznie przybyłych dzieci z rodzicami powitała pani dyrektor przedszkola Małgorzata Janicka-Tomczak, dziękując za liczne przybycie przypomniała, że jednym z głównych celów edukacji przyrodniczej w przedszkolu jest wyrobienie postawy proekoloegicznej oraz szacunku dla otaczającego nas świata przyrody. Aby takie postawy u dzieci się wykształciły należy rozpocząć naukę jak najwcześniej, a najlepiej gdy odbywa się to w naturalnym środowisku.

W tym roku sadzenie odbywało się z wykorzystaniem techniki ,, pod kostur’’. Instruktażu udzielali sadzącym leśnicy Sławomir Kończak, Marzena Kryza, Damian Rosiński, Rafał Mandelt. Dla większości uczestników akcji, była to pierwsza w życiu okazja sadzenia drzewek tą techniką. Wszystkie drzewka wyhodowane zostały w szkółce leśnej pod czujnym okiem pani Ireny Małeckiej. Jak się okazało, z pozoru trudna i wymagająca praca, przerodziła się w doskonałą formę zajęć ekologicznych i dała wymierne efekty, posadzono bowiem  1500 sadzonek sosny. To taka lekcja biologii na żywo, podkreślił nadleśniczy Jacek Kulipński i zaprosił dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.

W ubiegłym roku dzieci starały się ukazać ducha lasów Sylwana, tym razem  bohaterką prac plastycznych mają być „Leśne nimfy, driady”.  Nie obyło się bez prezentów. Nadleśnictwo przygotowało pakiet drzew do zasadzenie w domu dla każdego dziecka uczestniczącego w akcji sadzenia lasu. Sadzenie lasu zakończyło się dyskusją przy ognisku i smażeniu kiełbasek.

==> Katarzyna Błażejak