60. ROCZNICA POWSTANIA POZNAŃSKIEGO CZERWCA 1956 R. PDF Drukuj Email
piątek, 09 grudnia 2016 11:58

Co uczestnicy zajęć w Próchnowie i Radwankach znaleźli w "walizce dziadka Kazika"?

W naszych filiach bibliotecznych w Próchnowie i Radwankach przeprowadzono nietypowe lekcje historii dotyczące wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku z zastosowaniem stymulatorów.

Stymulatory to jedna z technik dramy stosowanej wykorzystywana podczas pracy z grupami. Pozwala efektywnie zaangażować uczestników zajęć w proces poznawania i jednocześnie tworzenia wybranej historii. Uczestnicy kolejno wyjmują przedmioty z walizki i na ich podstawie, niczym detektywi, odkrywają postacie oraz wątki z opowieści ukrytej w rekwizytach. Jest to technika uniwersalna, która w przystępny i jednocześnie ciekawy sposób pozwala na przedstawienie wydarzeń historycznych. Okazją do zastosowania stymulatora "walizki dziadka Kazika" przez nasze bibliotekarki była 60-ta rocznica 'Powstania Poznańskiego Czerwca 1956", która przypada w tym roku.

Walizka zawiera pamiątki z tego okresu, oczywiście wymyślonej osoby, ale prawdopodobnej. Przedmioty z walizki pomogły w odtworzeniu historii z tego okresu: kim był dziadek Kazik, jak żył, co czuł i dlaczego brał udział w tych wydarzeniach?

Uczestnicy podczas zajęć zapoznali się z historią wydarzeń z czerwca 1956 roku, oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii oglądali autentyczne zdjęcia z tego okresu.

Na zakończenie uczniowie wypisali swoje hasła jakie umieściliby na transparentach. O co by walczyli?

Technika dramy stosowanej z powodzeniem sprawdziła się w pracy z młodzieżą OSiW w Próchnowie oraz z uczniami VI klasy SP w Radwankach.

Zajęcia można było przeprowadzić dzięki materiałom wypożyczonym z WBPiCAK w Poznaniu.

GALERIA ZDJĘĆ

Ewa Zamara, MGBP Margonin