Przedszkolaki w Izbie Muzealnej PDF Drukuj Email
czwartek, 25 października 2012 01:00

Dla każdego dziecka kontakt ze sztuką, zarówno tą dawną jak i współczesną, jest niezwykłym przeżyciem.

Szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym, które lubią obcować z wszelkimi wytworami, stanowiącymi dla nich tajemnicę godną odkrycia. Z tego niezwykłego odkrycia skorzystały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Margoninie,  które wybrały się na wycieczkę do Izby Muzealnej. Przedszkolaki serdecznie ugościł i oprowadził po historycznym miejscu znany strażak, Ochotniczej Straży Pożarnej w Margoninie pan Wojciech Burzyński.
Dzieci poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami muzealnymi - strojami
i przedmiotami sprzed lat poznały obraz życia w dawnej wsi Margonin, dostrzegły dzięki temu walory własnej Małej Ojczyzny. Słuchały z zainteresowaniem opowiadań na temat eksponatów sztuki ludowej i użytkowej pochodzących nie tylko z okolic Margonina, ale również z innych zakątków świata, z niezwykłą uwagą oglądały makietę dawnej osady Margonina. Jednak największą atrakcją było zobaczenie eksponatów Sztuki Indiańskiej  pochodzących z Kanady i USA. Przedszkolaki obejrzały min. rakiety śniegowe, mokasyny z koralikami, chwytacze snów, rytualny bęben, sukienkę ze skóry renifera czy skórę boba. Do tego cudownego historycznego miejsca trafiły również przedmioty sentymentalne, bliskie ludziom pamiątki osobiste. Dzieci podziwiały zgromadzone  kroniki, dokumenty oraz fotografie. Zwiedziły również sale pamięci Józefa Wybickiego autora Mazurka Dąbrowskiego.
    Dla wielu przedszkolaków wycieczka do Izby Muzealnej była niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Dzięki tej lekcji dzieci zrozumiały, że muzem jest miejscem, w którym zabezpiecza się dawny i współczesny dorobek kulturowy społeczeństwa, jest miejscem, które stanowi źródło wiedzy o przeszłości.

Milena Cieślak