Poległym za Wolność PDF Drukuj Email
wtorek, 27 grudnia 2011 17:33

Poległym za Wolność - ostatni pomnik poznańskiego artysty rzeźbiarza - Jerzego Sobocińskiego, odsłonięty 6 stycznia 2009 r. przez żonę artysty - Irenę Sobocińską, na Rynku w Margoninie w ramach obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Jerzy Sobociński
był twórcą ponad 130 pomników m.in.: Bolesława Chrobrego oraz św. Wojciecha w Gnieźnie, Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, Jana Pawła II w Nowym Tomyślu, kardynała Augusta Hlonda w Poznaniu, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II w Licheniu, pomnik Tysiąclecia w Pile, pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego w Jindabyne (Australia). Tworzył również rzeźby plenerowe: Zabawy i Ikar na Poznańskiej Cytadelii, Dla szczęścia dziecka w Hoyerswerdzie w Niemczech  Artysta nie doczekał odsłonięcia swojego dzieła w Margoninie - zmarł 1 listopada 2008 roku. Tworzenie pomnika dokończył syn artysty - Robert. 

Wymowa pomnika - refleksja rodzinna Jerzego Sobocińskiego. Twarz powstańca to twarz ojca artysty, powstańca. Postać stojąca twarzą na wschód to żołnierz z września 1939 r., postać spoglądająca na południowy-zachód to żołnierz spod Monte Casino.
Pomnik to hołd poległym z terenu gminy Margonin podczas i i II wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego oraz wojny z Rosją Sowiecką.
Wokół pomnika znajdują się lwy, które w chrześcijaństwie są symbolem zmartwychwstania. Lew to równiez symbol odwagi oraz zwycięstwa.
Na cokole znajduja się historyczne daty: 1914-1918 I wojna światowa, 1918 - powstanie niepodległego Państwa Polskiego (uznanie niepodległości na arenie międzynarodowej), 1920 - wojna polsko-bolszewicka, 1939-1945 II wojna światowa. 

Wykonawca: figury odlane zostały przez Roberta Sobocińskiego w pracowni odlewów artystycznych w Szymanowie k. Śremu, cokół i postument wykonała firma kamieniarska Granit-Mar  Mirosława Grysia z Kościana.

==> FW.