Schadzka z poezją PDF Drukuj Email

Moja pierwsza schadzka z poezją. Tak oto Patrycja Michalska zatytułowała swój esej, który napisała na KONKURS TWÓRCZOŚCI WŁASNEJ. Patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Chodzieży.
Tematem eseju był fragment wiersza Czesława Miłosza: Kim będę dla ludzi wiele pokoleń po mnie, kiedy po zgiełku języków weźmie nagrodę cisza?.

Słowa te stanowiły punkt rozważań o roli poety i poezji z uwzględnieniem biografii ich autora.
Jak wiadomo, esej nie jest najłatwiejszym gatunkiem do uprawiania, więc tym bardziej cieszy nas sukces Patrycji, która zdobyła uznanie jury i wśród uczniów gimnazjów zajęła pierwsze miejsce (II miejsca nie przyznano). Eseista nie jest zobowiązany do obiektywizmu, wręcz przeciwnie, oczekuje się od niego indywidualnego podejścia do tematu wypowiedzi, a zatem niespotykanego u innych. Na pewno tym wymaganiom podołała Patrycja – uczennica drugiej klasy Publicznego Gimnazjum w Margoninie, pisząc iż „XXI wiek nie jest przychylny poetom. Ludzie nie mają czasu, żeby przystanąć. Nie mają czasu, aby usiąść w zacisznym pokoiku, otworzyć tomik poezji i czerpać z tego radość. A przecież podczas czytania nawiązujemy dialog z samym sobą, wzbogacamy swoje wnętrze. Moim zdaniem człowiek powinien ewoluować przez całe życie, kształcić się, rozwijać horyzonty myślowe. Przecież obcowanie z poezją…”
Patrycja uczestniczyła też w spotkaniu Od zmierzchu do świtu: randka z Czesławem Miłoszem, które odbyło się 20 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży.

==> Lucyna Poznań